Історія школи

Історія Дитячої музичної школи № 1 імені Людвіга ван Бетховена, однієї з найстаріших в Україні, віддзеркалює етапи становлення і розвитку вітчизняної музичної педагогіки. За довідкою Державного архіву Харківської області від 18.09.1996 № 31/475, згідно з документами Інспектури народної освіти Харківського губвиконкому, Дитяча музична професійна школа № 1 була організована за пропозицією Головного комітету професійної і соціально-наукової освіти при Народному Комісаріаті Освіти України від 10.10.1921 і розташовувалася в приміщенні Музичного технікуму на Катеринославській вулиці (нині – Полтавський Шлях). Школі були надані приміщення з готовими класами, обладнаними меблями і достатньою кількістю музичних інструментів. Педагогічний персонал школи (11 осіб) складався з викладачів Музичного технікуму. Директором був призначений викладач співу Л.А.Новський. У перший навчальний рік до школи було прийнято 135 учнів, які навчалися на трьох відділеннях: спеціальному (класи фортепіано, скрипки, віолончелі), вокальному (класи хорового та сольного співу) та інструментальному (класи народних і духових інструментів).

У 1926 році школа була перетворена в «Дослідно-показову школу», яку очолив композитор С.П.Дремцов, а у 1930 році — в Музичну школу при Харківській консерваторії для педагогічної практики студентів. У 1933 році ця школа була розділена на дві: групу особливо обдарованих дітей (директор М.В.Ітігіна), на базі якої потім була створена Харківська середня спеціалізована музична школа інтернат, і Дитячу музичну школу № 1 при Харківській державній консерваторії на 300 учнів (директор Р.Д.Хайновська).

Першими викладачами школи стали яскраві представники музичної інтелігенції нашого міста, професори та викладачі Харківської консерваторії: І.І.Гольдберг, Л.Й.Фаненштіль, І.В.Добржинець, В.М.Гольдфельд та інші. У ці роки були встановлені тісні творчі зв’язки з видатними викладачами Московської консерваторії Г.Г.Нейгаузом і О.Б.Гольденвейзером, які неодноразово консультували учнів школи та відзначали високий професійний рівень викладання.

У 1937 році Дитячій музичній школі № 1 було присвоєно ім’я великого німецького композитора Людвіга ван Бетховена, яке вона носить усі ці роки.

Сталий ритм роботи колективу було перервано Великою Вітчизняною війною, з початком якої частина викладачів були призвані до армії, а більшість з викладачів евакуйовані.

М.О.Хлєбніков з викладачами та учнями школи. 1928 рікПісля звільнення Харкова від німецько-фашистських загарбників, ще в розпал війни, на підставі «Наказу № 3 по Відділу мистецтв при Харківському облвиконкомі від 5 жовтня 1943 року» Дитяча музична школа № 1 імені Л.Бетховена при Харківській консерваторії знов відкрила свої двері для маленьких харків’ян. Директором був призначений відомий в місті музикант, прекрасний піаніст М.О.Хлєбніков. Ціною величезних організаційних зусиль та творчої енергії педагогічного колективу в найкоротші терміни у зруйнованому війною Харкові був відновлений повний цикл навчально-методичної і концертно-просвітницької роботи школи. У жовтні 1943 року до школи було прийнято 80 учнів, до кінця навчального року їх кількість збільшилася до 280.

В неймовірно важкий час відновлення мирного життя колективом «Бетховенки» проводилася велика культурно-шефська робота. Учні та викладачі систематично проводили концерти в госпіталях, в Будинку Червоної Армії перед пораненими воїнами, а 14 травня 1944 року відбувся перший виступ колективу школи в прямому ефірі на обласному радіо.

Викладачі школи, початок 80-х років ХХ ст.

У післявоєнні роки школа жила, розвивалася, оновлювалася й удосконалювалася. Збільшувався контингент учнів і кількість викладачів. З вдячністю ми згадуємо плеяду прекрасних викладачів школи: М.О.Хлєбнікова, Б.І.Рєзнік-Чечик, М.Я.Фарберову, Ф.М.Воронель, Т.Я.Чеботарьову, Є.М.Рубенко-Папетову, Є.О.Чекригіну, М.В.Тафт, Г.С.Мельтішинову, Ю.Ф.Пактовську, А.П.Антонову, Л.А.Ватрах, О.О.Дубінську, Л.А.Файсберг, С.Я.Хальфіна, Г.Л.Хальфін-Мільнер, Р.Л.Кулик, Л.М.Попову, П.Ц.Едель, Н.О.Попову, Н.М.Фруміна, Л.О.Бєйліну, І.М.Латман, М.І.Будєнцову, Л.В.Лучшеву, Н.П.Морозову та інших.

Викладачі школи, кінець 80-х років ХХ ст.

Нове покоління викладачів, що прийшли до школи у другій половині минулого століття, внесли великий внесок в розвиток школи, дбайливо зберігаючи традиції своїх попередників. Серед них С.П.Штейман, Б.А.Топоринська, А.М.Бойко, А.М.Маркова, Ю.Е.Слуцька, Л.М.Стремовська, Л.А.Мікрух, Т.В.Тіхомірова, В.П.Пруднікова, В.М.Раздобарова, В.П.Міхеєва, Л.Г.Лебедєва, М.В.Кочарян та інші. Саме завдяки їх високопрофесійній і самовідданій роботі в 1987 році школу було визначено в Харкові як «Школу передового досвіду», а учні школи впродовж двадцяти років поспіль ставали переможцями республіканських і обласних конкурсів та олімпіад.

Концертна зала школи

Довгі роки Дитяча музична школа № 1 ім. Л.Бетховена була центром розвитку дитячої музичної освіти, базою, на основі якої створювалися філії, розташовані в інших районах міста. Саме ці філії й стали згодом самостійними міськими дитячими музичними школами: Харківська середня спеціалізована музична школа-інтернат, Дитяча музична школа № 5 ім. М.Римського-Корсакова, Дитяча музична школа № 9 ім. В.І.Сокальського та інші. Узи творчої дружби і співпраці об’єднують нашу школу із всіма цими колективами й сьогодні.
Директорами Дитячої музичної школи № 1 ім. Л.Бетховена в різні роки були Л.А.Новський, С.П.Дремцов, Р.Д.Хайновська, М.О.Хлєбніков, С.М.Руденко, В.П.Морозова, Н.В.Ковальчук, які внесли вагомий особистий внесок в її становлення й розвиток.
З 2007 року школу очолює Любов Іванівна Христофорова, викладач вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист.
За останні 10 років отримали подальший розвиток діючі та створені нові дитячі творчі колективи, відкриті класи академічного сольного співу, саксофону та ударних інструментів, проведений капітальний ремонт приміщення школи, значно укріплена її матеріально-технічна база.

За 96 років свого існування школа випустила понад три з половиною тисячі учнів, виховала кілька поколінь освічених любителів музики, більш за третину з яких обрали музику своєю професією. Випускники школи працюють сьогодні у вищих навчальних закладах мистецтва і культури, школах естетичного виховання, в театрах, філармоніях, оркестрах, інших престижних концертних організаціях. Виключно широка їх виконавська і педагогічна географія: Україна, Росія, Білорусь, США, Ізраїль, Канада, Австралія, Китай, Франція, Іспанія, Німеччина, Чехія тощо. У літопис школи занесені також імена випускників, що стали лауреатами найпрестижніших Міжнародних конкурсів: М.Кугель, М.Могілевський, Г.Недобора, О.Сінельников, А.Курганова, О.Корнєв та інші.

Л.Гурченко поряд зі своїм викладачем співу Тафт М.В., ДМШ № 1 ім. Л.Бетховена. Початок 50-х рр. ХХ ст.

Серед видатних «бетховенців» — Народна артистка СРСР Л.Гурченко, Народний артист Росії Ю.Лоєвський, професор Російської академії музики ім. Гнєсіних В.Жубінська, професор Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського М.Черкашина-Губаренко, дійсний член Академії російської словесності, професор НМАУ ім. П.І.Чайковського Н.Королюк (Ніка Андрос), професор консерваторії м. Маастріхт (Голландія) М.Кугель, концертмейстер оркестру м. Сантьяго-де-Компостела (Іспанія) Г.Недобора, поет Б.Слуцький, директор Департаменту культури Харківської міської ради С.Бабицька, професори та доценти Харківського національного університету мистецтв імені І.П.Котляревського: Л.Решетніков, Т.Кравцов, А.Мірошникова, В.Лозова, О.Гусарова, П.Калашнік, В.Доценко, Н.Говорухіна та інші;

Симфонічний оркестр школи,
керівник Штейман С.П.

солісти Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М.В.Лисенка і Харківської обласної філармонії Л.Морозова-Тарасова, М.Чиженко, Т.Одринська; викладачі Харківського музичного училища ім. Б.М.Лятошинського А.Самсоник, С.Райтман, Т.Тіхомірова та багато, багато інших. Наші випускники, продовжуючи багаторічні традиції, вчаться й нині в Харківському, Московському, Дніпровському, Вінницькому музичних училищах, Харківській державній академії культури, Харківському національному університеті мистецтв імені І.П.Котляревського, Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського, Московській Державній консерваторії імені П.І.Чайковського, Сінгапурській академії музики, інших вищих музичних навчальних закладах.
У школі функціонують 6 відділів: фортепіанний, оркестровий, народних інструментів, вокально-хоровий, музично-теоретичних дисциплін та відділ предмета за вибором та концертмейстерської майстерності. На цей час плановий контингент школи складає 315 учнів, які навчаються за 16 спеціалізаціями.

Оркестр народних інструментів,
керівник Пруднікова В.П.

Симфонічний оркестр школи,
керівник Глотов О.А.

Дитячі творчі колективи створювалися в школі з 50-х років ХХ століття, продовжують вони свою діяльність і в теперішній час. У тяжкі післявоєнні роки був організований дитячий симфонічний оркестр. В різні часи його керівниками були Д.Злобінський, С.Штейман, О.Литвинов, Д.Журавель, В.Плужніков. Цей колектив, що вже відзначив своє 65-ліття, досі залишається єдиним в Харкові (керівник О.Глотов).
Оркестр народних інструментів був створений у нашій школі в 80 роки минулого століття ентузіастами своєї справи викладачами В.Польотовим і В.Прудніковою. Зараз в ДМШ № 1 існує Оркестр народних інструментів України (керівник О.Мовчан).

За останні 10 років відновлені також хорові колективи школи, ансамбль шумових інструментів, з’явились нові колективи: унісон скрипалів, ансамбль гітаристів, вокальні й інструментальні ансамблі (керівники Л.Лебедєва, А.Мартинюк, Г.Сорокотягіна, Л.Сухова, Є.Данилова та інші).

Виступ симфонічного оркестру школи у Великій залі
ХНАТОБ ім. М.В.Лисенка, 2014 рік.

Дитячі творчі колективи є постійними учасниками тематичних, благодійних, виїзних звітних концертів, неодноразові дипломанти і лауреати міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсів і фестивалів.
Учням школи надано унікальну можливість отримання практики виступів на сценах престижних концертних та театральних залів міста, що є неперевершеним для їх професійного зростання. Вони постійно беруть участь у концертах, починаючи із власної сцени в школі з шкільним дитячим симфонічним оркестром, і до виступів у залах Харківського Національного академічного театру опери та балету ім. М.В.Лисенка, Харківської обласної філармонії, Харківського Національного університету мистецтв імені І.П.Котляревського.

Звітний концерт школи у Малій залі
ХНАТОБ ім. М.В.Лисенка, 2010 рік.

Кращі учні школи щороку відзначаються стипендіями Харківської обласної державної адміністрації «Надія Слобожанщини», Харківської міської ради «Кращий учень навчального закладу», Народного депутата України В.В.Писаренка «Гордість Шевченківського району».
Активно, з творчою ініціативою ведеться в школі культурно-просвітницька діяльність, координатором якої є В.П.Міхеєва, викладач вищої кваліфікаційної категорії з більш ніж півстолітнім педагогічним стажем. Колектив школи багато років плідно співпрацює з радою ветеранів Великої Вітчизняної війни Шевченківського району, Харківським художнім музеєм, Харківським національним технічним університетом «ХПІ», Харківським національним економічним університетом ім. С.Кузнеця. Виступи учнів і викладачів школи на тематичних концертах і лекціях з циклу «Бетховенка запрошує», які проходять у Харківській спеціалізованій музично-театральній бібліотеці ім. К.С. Станіславського, Центральній міській бібліотеці ім. В.Г.Бєлінського, користуються незмінним успіхом у слухачів.

Ювілей ДМШ № 1 ім. Л.Бетховена, 2012 рік

На цей час у школі працюють 56 педагогічні працівники (15 з них — колишні випускники). 47 педагогічних працівників мають повну вищу фахову освіту, 4 викладачі є студентами Харківського національного університету мистецтв імені І.П.Котляревського. Кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» мають 20 викладачів, «Спеціаліст першої категорії» — 13 викладачів, «Спеціаліст другої категорії» — 8 викладачів, «Спеціаліст» — 14 викладачів, серед них педагогічне звання «викладач-методист» присвоєно 4 викладачам, «старший викладач» — 5 викладачам. 3 викладача нашої школи мають науковий ступінь: 1 викладач — кандидат педагогічних наук, 2 викладача — кандидати мистецтвознавства.
Традиційно сильною стороною діяльності школи була й залишається навчально-методична робота, яка забезпечує впровадження передового педагогічного досвіду, сучасних технологій творчої педагогічної діяльності, що, в свою чергу, сприяє підвищенню рівня професійної майстерності. Цю роботу координує педагогічна рада школи.

Кочарян М.В.

Викладачі школи тісно співпрацюють з Обласним навчально-методичним центром підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів, беруть активну участь у його роботі: проводять відкриті уроки, виступають з методичними доповідями і розробками, читають лекції на обласних курсах підвищення кваліфікації, входять до складу обласних методичних об’єднань педагогічних працівників мистецької освіти, мають опубліковані методичні роботи, виступають з доповідями на науково-методичних конференціях республіканського і міжнародного рівня. Неодноразово роботи викладачів школи (Христофорової Л.І., Кочарян М.В. Альперович Л.Ю. та інших) ставали переможцями щорічного обласного Конкурсу з розробки навчально-методичних матеріалів, програм для початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів «Колекція педагогічної майстерності та творчості» й були направлені до Державного методичного центру Міністерства культури України для затвердження та розповсюдження серед шкіл естетичного виховання України.
Серед викладачів школи є автори навчальних посібників, навчальних програм, методичних розробок: Кочарян М.В., Христофорова Л.І., Альперович Л.Ю., Глотов О.А., Гордієнко В.В., Дєгтяр О.Н., Грайворонська І.В. та інші.

На базі нашої школи проходять семінарські заняття, майстер-класи, конкурси професійної майстерності.
З 2003 року за підтримки Департаменту культури Харківської міської ради і Харківського обласного суспільства німців «Відергебурт» у нашій школі проводиться Всеукраїнський конкурс юних виконавців імені Людвіга ван Бетховена, який має стійкий авторитет серед педагогів-музикантів України і країн близького зарубіжжя. За 15 років у цьому конкурсі взяли участь близько двох тисяч юних музикантів. Значною подією в історії конкурсу стало включення його у 2015 році до Реєстру дитячих та юнацьких міжнародних, всеукраїнських мистецьких конкурсів, фестивалів.
З 2013 року відновилося проведення на базі нашої школи Обласного конкурсу юних гітаристів імені Віталія Петрова.
Багато років школа підтримує творчі та методичні зв’язки з вищими мистецькими навчальними закладами м. Харкова. Стали вже традиційними концерти студентів та аспірантів ХНУМ імені І.П.Котляревського (класи професорів Т.Б.Вєркіної, Н.В.Горецької, В.І.Доценка, В.М.Птушкіна; доцента М.В.Бондаренко, старшого викладача С.І.Захарової та інших).

Концерт асистента-стажиста ХНУМ імені І.П.Котляревського М.Шадька (клас професора Вєркіної Т.Б.) у ДМШ № 1 імені Л.Бетховна

Виступ ансамблю викладачів
на ювілеї школи, 2012 рік.

У школі послідовно зберігаються традиції залучення до педагогічної роботи викладачів вищих мистецьких навчальних закладів, Харківської середньої спеціалізованої музичної школи інтернату, провідних солістів Харківської філармонії і Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В.Лисенка, талановитих молодих виконавців-лауреатів міжнародних і всеукраїнських конкурсів, серед яких: член Національної спілки композиторів України Глотов О.А., Галь І.О., Свічкаренко В.М., Грінькова І.В., Барсуков А.І., Гольцов В.А., Гіголаєва-Юрченко В.О., Помпєєва А.Ю., Мовчан О.Ю., Корепанов С.О., Грайворонська І.В. та інші.
За вагомий особистий внесок у реалізацію завдань сучасної державної політики в галузі мистецької освіти, високий рівень професійної майстерності педагогічні працівники школи нагороджувалися Почесними грамотами Харківської обласної державної адміністрації, Подякою голови Харківської обласної державної адміністрації, Подякою Харківського міського голови, Почесними грамотами Харківського міського голови, Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, Департаменту культури Харківської міської ради, Голови Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, 1 викладач школи став Лауреатом творчої премії міськвиконкому Харківської міської ради у галузі культурно-освітньої роботи.
За свою багатолітню діяльність школа неодноразово відзначалася високими нагородами різних рівнів. За останні роки колектив школи був удостоєний низки нагород: Почесними грамотами Харківського міського голови (2006 та 2011), Почесною грамотою Голови Дзержинської районної в м. Харкові ради (2006), Дипломом Голови Харківської обласної профспілкової організації профспілки працівників культури (2008), Почесною грамотою Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації (2012), Почесною грамотою Директора Департаменту культури Харківської міської ради (2012).
За підсумками чергової державної атестації початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання) Харківської області у 2014 році Дитячу музичну школу № 1 ім. Л.Бетховена було визнано «атестованою з відзнакою» з рівнем освітньої діяльності «високий».
Сьогодні школа має статус державного закладу освіти, надає державні гарантії естетичного виховання через доступність до надбань вітчизняної і світової культури, готує підґрунтя для занять музичною творчістю, а для найбільш обдарованих учнів — до вибору професії в галузі культури та мистецтва. Діяльність педагогічного колективу, учнів, адміністрації школи служить головній меті — дбайливому збереженню багатолітніх традицій класичної музичної освіти, всього найкращого, що досягнуто Дитячою музичною школою № 1 імені Людвіга ван Бетховена за свою 96-річну історію.